logotype
image1 image2 image3

Witamy na stronie klasztoru o. Cystersów w Sulejowie

Liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja

06.12.2016 r.(wtorek) przypada liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja. Któż z nas go nie zna - staruszka w okularach, z długą siwą brodą, w czerwonym stroju, z workiem pełnym prezentów. Jednak kult tej postaci wiąże się z historią biskupa Miry (współczesne Demre w Turcji). Św. Mikołaj urodził się ok. 270 roku w Patarze. Zmarł w połowie IV wieku.

Znany był jako człowiek o dobrym sercu, pobożny i miłosierny, życzliwy wobec innych, zwłaszcza ludzi biednych, samotnych i schorowanych. Z woli mieszkańców został wybrany na biskupa Miry.Mikołaj zasłynął jako biskup potrzebujących. Biednym ofiarował pomoc materialną, a pokrzywdzonym wsparcie duchowe.

Legenda głosi, że odziedziczył znaczny majątek po rodzicach, którym podzielił się z ubogimi. W Mirze do dziś zachowała się opowieść o tym, jak św. Mikołaj zareagował na wieść o tym, że pewien biedak sprzedał swoje córki do domu publicznego. W nocy, przez komin wrzucił woreczki z pieniędzmi, by je wykupić. Sakiewki wpadły do pończoch i butów, które suszyły się przy kominku. Stąd też zrodził się zwyczaj wieszania skarpet na prezenty, przy kominkach w okresie Bożego Narodzenia. 6 grudnia Kościół Katolicki wspomina św. Mikołaja biskupa z Miry, jest on czczony jako patron marynarzy, rybaków, dzieci, panien i więźniów.

Z racji swoich dobrych uczynków sława tego świętego nie zanikła do dnia dzisiejszego. Co roku ludzie przebierają się na jego cześć, by móc obdarować prezentami najbliższych, a zwłaszcza dzieci. Oby ta piękna tradycja tkwiła w nas, jak najdłużej, bo nie ma nic piękniejszego, niż sprawianie radości i niespodzianek drugiemu człowiekowi. Jak nieoficjalnie dowiedział się administrator strony klasztoru, Mikołaj przybędzie do naszej świątyni ww wtorek 6 grudnia po Mszy Św. o godz. 16.00. Ojcowie cystersi zapraszają wszystkie dzieci, zarówno te małe jak i te które mają 18 lat + VAT.

Zdjęcia przedstawiają zniszczony kościół pw. Św. Mikołaja w Mirze, w którym posługę kapłańską sprawował Biskup Mikołaj.

Dzisiaj jest:

21 Sierpień 2017      

Imieniny obchodzą:

Joanna, Kazimiera, Franciszek

logotypy

pomnikhistorii


MB Pompejska


Wirtualna wycieczka!
zapraszamy do podróży
fotograficznej
sulejowskim opactwie

Statystyki

Odsłon artykułów:
598726
2017  Witamy na stronie klasztoru o. Cystersów w Sulejowie  globbers joomla templates