logotype
image1 image2 image3

Witamy na stronie klasztoru o. Cystersów w Sulejowie

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

15.06.2017 r. (czwartek) Kościół katolicki obchodzi jedną z najważniejszych uroczystości. Jest to uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w polskiej tradycji zwaną Boże Ciało. Po Sumie o godz. 11.30 – procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy.

Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których kapłan czyta związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. W naszej parafii ołtarze odpowiednio budują: przy kościele – Strzelce, róg ul. Władysława Łokietka i ul. Rycerskiej przy posesji Pani Józefy Bryk – Owczary, róg ul. Władysława Łokietka i ul. Mauretańskiej przy posesji Państwa Januszewskich – Prócheńsko Duże, w kaplicy św. Jana – osiedle „Podklasztorze”.

Początki tego święta sięgają XIII w. Pierwsza procesja eucharystyczna odbyła się w 1246 r. w Liege w Belgii. Motywem bezpośrednim do utworzenia tego święta był cud, jaki wydarzył się w Bolsenie we Włoszech. Podczas Mszy św. kapłan łamał zgodnie z ceremonią konsekrowaną Hostię, ta nieoczekiwanie zaczęła krwawić. Krew spływała po palcach kapłana i kapała na korporał. Kiedy o cudzie dowiedział się papież Urban IV wziął święty korporał, który do dnia dzisiejszego znajduje się on w relikwiarzu w katedrze w Orvieto (miasto we Włoszech).

W Polsce po raz pierwszy Boże Ciało obchodzono w 1320 r. w diecezji krakowskiej, na polecenie biskupa Nankera (właściwe Jan Kołda, który po przyjęciu sakry biskupiej przyjął imię Nanker). Po II wojnie światowej procesje w Boże Ciało były znakiem przynależności narodowej, jedności narodu i wiary. Z tego powodu ówczesne ateistyczne władze państwowe wielokrotnie zakazywały procesji urządzanych ulicami miast. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest dniem wolnym od pracy.

  

Dzisiaj jest:

21 Sierpień 2017      

Imieniny obchodzą:

Joanna, Kazimiera, Franciszek

logotypy

pomnikhistorii


MB Pompejska


Wirtualna wycieczka!
zapraszamy do podróży
fotograficznej
sulejowskim opactwie

Statystyki

Odsłon artykułów:
598751
2017  Witamy na stronie klasztoru o. Cystersów w Sulejowie  globbers joomla templates